Glavobol pri ženskah lahko pogosto sproži sprememba hormonov med nosečnostjo. Bodoče matere lahko občutijo povečanje ali zmanjšanje števila glavobolov. Nepojasnjeni, pogosti glavoboli pozneje v nosečnosti so lahko znak resnejšega stanja, imenovanega preeklampsija, zato povejte svojemu zdravniku, če je temu tako.
Vzroki za glavobol med nosečnostjo
Mnoge ženske med nosečnostjo občutijo glavobole, zlasti v prvem in tretjem trimesečju. Če ste noseči, boste lahko opazili povečanje števila glavobolov, ki jih imate približno v 9. tednu nosečnosti. Poleg hormonskih sprememb lahko glavobole v zgodnjih fazah nosečnosti povzroči povečanje količine krvi, ki jo vaše telo proizvaja.
Nekateri vzroki za glavobole med nosečnostjo lahko vključujejo:
- Bolečine v nogah,
- premalo spanja,
- nizek krvni sladkor,
- dehidracija,
- občutek stresa,
- slaba drža,
- depresijo ali anksioznost.
Poznamo še nekaj pomembnejših vzrokov za glavobol kot so:
Migrena
Migrena je posebna vrsta glavobola, ki se večinoma pojavlja na eni strani glave – lahko je zmeren ali zelo boleč. Ljudje, ki imajo migreno, se lahko počutijo tudi slabo ali bruhajo in so občutljivi na svetlobo ali zvok. V nosečnosti se migrena lahko poslabša v prvih nekaj mesecih, vendar se pri mnogih ženskah lahko izboljša v poznejših fazah nosečnosti, ko se raven hormona estrogena stabilizira. Druge ženske med nosečnostjo morda ne občutijo sprememb ali zmanjšajo število migrenskih glavobolov. Nekatere ženske lahko med različnimi nosečnostmi doživijo razlike v migreni. Dostikrat se to stanje blaži z kakšno terapijo, ki ji pravimo Bownova terapija. Zelo učinkovita je ta Bownova tehnika pri premagovanju stresa in podobnih simptomov.
Visok krvni pritisk
Glavoboli v drugem ali tretjem trimesečju nosečnosti so lahko znak, da imate visok krvni tlak. Od 6-8 % nosečnic, starih od 20 do 44 let imajo visok krvni tlak. Centri za nadzor in preprečevanje bolezni opozarjajo, da lahko to ozdravljivo stanje povzroči resne zaplete tako za mater kot za otroka. To je najpogosteje po 20. tednu nosečnosti.
Če ste noseči, lahko visok krvni tlak poveča tveganje za:
- možgansko kap
- eklampsija
- nizek pretok kisika do otroka
- prezgodnji porod, pred 37. tednom
- abrupcija placente
- nizka porodna teža otroka…
Zdravljenje hipertenzije med nosečnostjo
Zdravnik vam lahko predpiše zdravila za zdravljenje visokega krvnega tlaka. Prav tako boste morali zmanjšati količino soli in dnevni prehrani dodati več vlaknin . Redna vadba je zelo pomembna tudi za uravnavanje krvnega tlaka.
Drugi vzroki za glavobol med nosečnostjo vključujejo pogoste okužbe in resnejše bolezni:
- vnetje sinusov,
- nizek krvni tlak,
- krvni strdki,
- krvavitev,
- anemija srpastih celic,
- možganski tumor,
- anevrizma,
- možganska kap,
- srčna stanja,
- meningitis ali encefalitis.
V nekaterih primerih se lahko pojavi tudi urinska inkontinenca, ki jo z določenimi tehnikami lahko dobro obvladujemo.
Kaj lahko storimo glede glavobola med nosečnostjo?
Če želite preprečiti ali lajšati blage glavobole med nosečnostjo brez jemanja zdravil, poskusite naslednje:
- Izogibajte se sprožilcem glavobola – če so nekatera živila ali vonjave v preteklosti sprožile glavobol, se jim izogibajte. Dnevnik glavobola vam lahko pomaga prepoznati sprožilce.
- V svojo dnevno rutino vključite telesno dejavnost – poskusite z dnevnim sprehodom ali drugo zmerno aerobno vadbo.
- Obvladujte stres – Poiščite zdrave načine za spopadanje s stresorji.
- Vadite tehnike sproščanja – Preizkusite globoko dihanje, jogo, masažo in vizualizacijo.
- Redna prehrana – Redno načrtovani obroki in zdrava prehrana lahko pomagajo preprečiti glavobole. Prav tako pijte veliko tekočine.
- Sledite rednemu urniku spanja – Pomanjkanje spanja lahko povzroči glavobole med nosečnostjo.
- Razmislite o kakšni alternativi – S to tehniko um-telo se naučite nadzorovati določene telesne funkcije – kot so napetost mišic, srčni utrip in krvni tlak –, da preprečite glavobole ali zmanjšate glavobol. Če želite poskusiti z zdravljenje glavobolov med nosečnostjo, prosite svojega zdravstvenega delavca za napotitev k specialistu terapevtu.
Večina nosečnic lahko varno jemlje acetaminofen za zdravljenje občasnih glavobolov. Vaš zdravstveni delavec lahko priporoči tudi druga zdravila. Preden vzamete katerokoli zdravilo, vključno z zdravljenjem z zelišči, se prepričajte, da imate v redu zdravnika. Glavoboli med nosečnostjo so pogosti. Če pa se pojavi hud glavobol, pokličite svojega zdravstvenega delavca. Obstaja veliko vzrokov za glavobole, vključno z nekaterimi težavami, povezanimi z visokim krvnim tlakom.
Ali so lahko glavoboli v nosečnosti nevarni?
Da, glavobol v nosečnosti lahko povzroči tveganje za spontani splav, zlasti če se pojavi v zadnjem obdobju nosečnosti. Če se
glavoboli pojavijo v prvem trimesečju nosečnosti, so dokaj pogosti in niso povezani s tveganjem za spontani splav. Če pa je akutna ali se ponavlja, je najbolje poklicati ginekologa ali po njegovem nasvetu oditi na urgenco. Na ta način se lahko najprej zadeva psihično umiri, nato pa preprečiš zaplete pri nosečnosti.
Zlasti če imate zelo močne nenadne napade glavobolov, ki trajajo več kot tri ure in se pojavljajo skupaj s težavami z vidom ter nenadnim otekanjem rok ali obraza, je to lahko simptom preklampsije (gestoze). La preklampsija pri nosečnicah se običajno pojavi v drugem trimesečju, od približno 20. tedna ali kmalu po porodu. To stanje povzroči zvišanje krvnega tlaka (nad 90 pri najnižjem in 140 pri najvišjem), zato ga je treba spremljati in pravočasno zdraviti, da bi preprečili neprijetne posledice (splav, intrauterino zaostajanje rasti, prezgodnji porod).
Če že pred nosečnostjo trpite zaradi akutnih napadov migrene in vrtoglavice, je najbolje, da ste v stalnem stiku s svojim ginekologom, ki bo stanje dobro nadzoroval.
Kdaj se posvetovati z zdravnikom?
Če imate pogoste glavobole, ki ne izginejo s paracetamolom, je to lahko znak resnejšega zdravstvenega stanja, imenovanega preeklampsija . Običajno gre za zvišanje krvnega tlaka nosečnice in težave z ledvicami. Obstajajo tudi druga resna tveganja za vas in vašega otroka. Preeklampsija se večinoma pojavi v drugi polovici nosečnosti.
Posvetujte se s svojim zdravnikom, še posebej, če imate poleg glavobola bolečino pod rebri, če imate zgago , nenadoma otečete v obrazu, rokah ali stopalih ali imate težave z vidom.